NAMSTOCK: Bitwa noworoczna’68 – podsumowanie

Posted 20 października, 2014 by macv

Dziękując wszystkim uczestnikom za udział w ostatniej edycji NAMSTOCK zapraszamy na podsumowanie scenariusza, którego tłem historycznym była bitwa noworoczna z 1968 r.

NAMSTOCK-2014

NAMSTOCK: Bitwa noworoczna’68 – podsumowanie

Faza I – Atak na zewnętrzne umocnienia

Celem I fali ataku Ludowej Armii Wietnamu (NVA) wspieranych przez partyzantów Viet Congu (VC) był pas zewnętrznych umocnień, znajdujących się w rękach żołnierzy z amerykańskiej 25 Dywizji Piechoty (US).
Wietnamczycy, udając się na pozycje wyjściowe, opanowali w międzyczasie pozostałości po wiosce, w której założyli punkt opatrunkowy. Obiekt ten był o tyle istotny, gdyż pojawiały się w nim posiłki, wspierające nacierające oddziały.
Wietnamczycy opanowali następnie trudno dostępny, acz dający schronienie pas gęstej dżungli w pobliżu celu ataku, z którego rozpoczęli ostrzał. Siły US umiejętnie odpierały te ataki, wykorzystując właściwości umocnień.
Jednocześnie zwiadowcy wietnamscy udali się na tyły pozycji amerykańskich. Siły te, choć nieliczne, wykorzystujące umiejętności strzeleckie oraz techniki kamuflażu, skutecznie odcięły wsparcie dla Amerykanów, którzy w ciągu pół godziny stracili w tym punkcie jedną drużynę ogniową (fireteam).
W międzyczasie główne siły NVA wyeliminowały znajdujących się w okopach przeciwników i zajęły umocnienia. Mimo prób podejmowanych przez siły US, umocnienia nie zostały odbite, co też miało kluczowy wpływ na dalszy przebieg działań.

Faza II – Atak na lądowisko (LZ)

W kolejnej odsłonie bitwy na pozycje amerykańskie runęła II fala ataku NVA. Celem tego uderzenia było lądowisko (LZ), założone przed bitwą przez siły US. Punktem wyjścia wietnamskiego ataku były zajęte uprzednio umocnienia. Natarcie zostało poprowadzone z dwóch kierunków. Mimo zaciętego oporu ze strony amerykańskich obrońców, nacierający szybko zrealizowali cel swojego zadania.

Faza III – Amerykański kontratak

W trzeciej odsłonie starcia siły US przeszły do kontrataku uderzając na pozycje wietnamskie znajdujące się w pobliżu wioski. Znajdujące się tam siły wietnamskie, stanowiące zagrożenie dla sztabu sił US, miały zostać wyeliminowane. Początkowo Amerykanie osiągnęli taktyczną przewagę poprzez opanowanie wioski i znajdującego się w niej punktu opatrunkowego NVA. Wietnamczycy nie mogli tym samym liczyć na błyskawiczne wsparcie z tego rejonu, co też stawiało ich w niekorzystnym położeniu. Wioska szybko została jednak odbita z rąk Amerykanów, co zaważyło na dalszym przebiegu tej części bitwy. Kolejne ataki sił US, choć prowadzone z różnych kierunków, były umiejętnie rozbijane przez umiejętną obronę zastosowaną przez okopanych wietnamskich żołnierzy. Co prawda Amerykanie poprowadzili kilka śmiałych i skutecznych rajdów na tyłach Wietnamczyków, acz z użyciem zbyt skromnych sił, aby odwrócić losy starcia wygranego przez stronę wietnamską.

 

Ostatecznie zostały rozegrane 3 z 4 zaplanowanych rund. Wszystkie trzy starcia wygrały siły wietnamskie.
W spotkaniu wzięło udział 19 uczestników (z czego 10 po stronie US) reprezentujących głównie wielkopolskie środowisko airsoftowe. Przedstawiciele NAM stawili się po obu stronach konfliktu, kierując jednocześnie scenariuszem oraz mobilizując uczestników do działania.
Korzystając z okazji pragniemy wyrazić podziękowania dla wszystkich, którzy pomogli NAM zorganizować tegoroczną edycję NAMSTOCK. W szczególności podziękowania kierujemy dla

Comments are closed.