Wspomnienie o JFK

Posted 23 listopada, 2013 by macv

Poleciłem Sekretarzowi Obrony przeprowadzenie, we współpracy z naszymi Sojusznikami, błyskawicznego i znaczącego rozszerzenia możliwości istniejących sił zbrojnych w zakresie prowadzenia wojny bezatomowej, działań paramilitarnych i wojen o ograniczonym lub niekonwencjonalnym charakterze. Ponadto nasze siły specjalne oraz jednostki do działań niekonwencjonalnych zostaną zwiększone liczebnie oraz odpowiednio ukierunkowane. W siłach zbrojnych ma zostać położony nacisk na specjalne umiejętności oraz znajomość języków obcych wymaganą do współpracy z miejscową ludnością.

Prezydent John F. Kennedy podczas przemowy podczas połączonej sesji obu izb Kongresu w dniu 25 maja 1961 r.

W związku z 50. rocznicą tragicznej śmierci Johna F. Kennedy’ego, 35. prezydenta Stanów Zjednoczonych, wspominamy jego postać oraz dokonania. John F. Kennedy był wielokrotnie odznaczonym weteranem II wojny światowej, w czasie której służył na Pacyfiku w szeregach US Navy jako dowódca kutrów torpedowych PT-109 i PT-59. Jako prezydent USA JFK starał się prowadzić aktywną politykę na arenie międzynarodowej. Jego prezydentura charakteryzowała się odwagą oraz nowatorstwem, których przejawami było dostrzeżenie roli operacji specjalnych jako odpowiedzi na światowe wyzwania. Prezydent Kennedy wsparł proces przebudowy Sił Specjalnych (U.S. Army Special Forces), a także ewolucję podwodnych oddziałów niszczących (Underwater Demolition Teams – UDT), która doprowadziła do utworzenia oddziałów U.S. Navy SEAL w 1962 r. Wysiłki te w znaczący sposób zwiększyły możliwości amerykańskich sił zbrojnych w zakresie prowadzenia działań niekonwencjonalnych.
Dziś wspominamy prezydenta Kennedy’ego zarówno jako ambitnego przywódcę, jak i wizjonera.

Brig. Gen. William Yarborough (z lewej), „Ojciec Nowoczesnych Zielonych Beretów”, podczas spotkania z prezydentem Johnem F. Kennedym w Fort Bragg, N.C. w 1961 r. (Źródło: www.army.mil)

Comments are closed.