Z popiołów okrutnej wojny
Która zostawiła biedną duszę boleśnie poczerniałą
(…)
Powstaję
Sięgając teraz, aby dotknąć nieba

Fragment wiersza „I Rise” Gary’ego Jacobsona z 1999 r.

Narodowy Dzień Weteranów Wietnamu (ang. Vietnam War Veterans Day) jest świętem upamiętniającym wszystkich amerykańskich wojskowych, którzy wzięli udział w wojnie wietnamskiej. Święto to obchodzone w Stanach Zjednoczonych jest corocznie od 2017 r. W tym roku z okazji tego wyjątkowego dnia pragniemy wspomnieć jednego z weteranów wojny wietnamskiej, który był szczególnie bliski naszej grupie. Postacią tą był Gary Jacobson (1943-2020), zmarły 1 grudnia ubiegłego roku, o czym z żalem niniejszym zawiadamiamy. Pożegnany przez najbliższych, Gary spoczął z udziałem wojskowej asysty honorowej w swych rodzinnych stronach w Idaho.

Gary_Jacobson_Vietnam

Gary Jacobson (1943-2020) Źródło: https://pzzzz.tripod.com/namtour.html

Podczas wojny w Wietnamie, w latach 1966 – 67, Gary służył w kompanii B, 2/7 Air Cavalry. W trakcie działań został on ciężko ranny w wybuchu miny-pułapki, za co otrzymał Purpurowe Serce. Po wojnie Gary dzielił się swymi przeżyciami wojennymi w swej twórczości literackiej. Wśród wydanych przez Niego książek znalazły się wspomnienia zatytułowane „Just a Walk in the Park Grunts Call Vietnam” i tom poezji wojennej „My Thousand Yard Stare”.

Gary_Jacobson_Books

Książki autorstwa Gary’ego Jacobsona znajdujące się w zbiorach NAM (fot. własne)

Egzemplarze tych dzieł, podpisane przez Gary’ego z dedykacją dla naszej naszej grupy, będą nam zawsze przypominały o wyjątkowym człowieku, z którym przez niemal jedenaście lat była okazja korespondować.

Jednocześnie zachęcamy, aby wyruszyć wraz z Garym na ilustrowaną wyprawę do objętego wojną Wietnamu, co też jest możliwe dzięki Jego blogowi (dostępnemu pod adresem https://pzzzz.tripod.com/namtour.html), na którym znaleźć można oryginalne fotografie z Wietnamu oraz fragmenty twórczości Gary’ego.

Gary_Jacobson_Vietnam_CamoPatrol

Gary Jacobson przed wyruszeniem na patrol bojowy Źródło: https://pzzzz.tripod.com/namtour.html

Spoczywaj w pokoju wiecznym u Najwyższego, Gary.

Comments are closed.